25 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Mäklarköp till domstol

administrator

administrator

Konkurrensverket inleder formell strid med Swedbank.

Swedbanks planerade köp av Svensk Fastighetsförmedling blir nu föremål för en domstolsprövning. Konkurrensverket stämmer Swedbank Franchise vid Stockholms tingsrätt med kravet att domstolen stoppar köpet.

Enligt Konkurrensverket skulle en sammanslagning av Svensk Fastighetsförmedling och Fastihetsbyrån innebära att Swedbank får kontroll över 40 procent av alla bostadsförsäljningar i landet.

– En så stark koncentration vore mycket olycklig för konkurrensen, och därmed för kunderna, på många orter i Sverige. Därför går vi nu till domstol för att få ett förbud mot affären, säger generaldirektör Dan Sjöblom i ett pressmeddelande.

För att sätta press på Swedbank begär Konkurrensverket att tingsrätten ska besluta om ett vite på 250 miljoner kronor.

Konkurrensverket sköter den juridiska processen utan externa ombud. Chefsjuristen Per Karlsson, tidigare på Vinge, har totalt elva medarbetare som hanterar verkets processföring.

Swedbank Franchise företräds av Erik Hellners på Setterwalls.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Kriget slår mot plånboken: Bolåneräntor stiger kraftigt

25 mars 2026