Realtid

Majoritet för att registrera e-post

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 okt. 2005Publicerad: 07 okt. 2005

Regeringen får stöd av fp och kd för förslaget att registrera trafikuppgifter via e-post och telefoni. Det framkom vid fredagens EU-nämnd.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Det känns oerhört bra att vi nu har stöd för vår linje. Det finns en betryggande majoritet för en oerhört viktig fråga, så att svensk polis även fortsättningsvis ska kunna använda sig av att kartlägga kontakter mellan personer som är misstänkta för grova brott, sade justitieminister Thomas Bodström efter sammanträdet.

Sverige har länge tillsammans med bland andra Storbritannien och Frankrike drivit kravet att teleoperatörer ska tvingas lagra elektroniska trafikuppgifter. Justitieminister Thomas Bodström har tillhört de varmaste tillskyndarna av förslaget. Avsikten är att spara uppgifter om vem som ringer vem och när. Däremot ska inte innehållet i samtal, sms eller e-post lagras.

Enligt Bodström använder sig polisen redan i dag framgångsrikt av sådana här uppgifter, som teleoperatörerna lagrar av administrativa skäl.

På onsdag i nästa vecka träffas EU:s justitieministrar för slutförhandlingar. Den svenska regeringen har hittills inte haft något stöd i riksdagen för sin linje. Samarbetspartierna är emot.

Den borgerliga alliansen är splittrad i frågan. Moderaterna och centern är emot.

– Som förslaget ser ut i dag kan moderaterna inte stödja förslaget, sade Beatrice Ask (m).

Det är integritetskränkande och kostar väldigt mycket pengar, anser hon.

Thomas Bodström hade en annan förklaring till varför m var emot.

ANNONS

– Att moderaterna inte stöder det här är uteslutande för att de lagt sig platt för de privata företag som drivit en väldigt hård lobbning i den här frågan, sade han.

– Struntprat, kontrade Beatrice Ask.

– Vid buggning väljer man ju ut misstänkta personer. Här är det frågan om att registrera alla människor, sade hon.

Enligt ordföranden i riksdagens justitieutskott Johan Pehrson (fp) har folkpartiet lyckats stoppa regeringens planer på att även inkludera surfing och chattande på internet i registreringen. Bland annat därför kunde partiet stödja regeringens förslag.

– Men den frågan stoppades redan i veckan i Bryssel, sade partiets representant i EU-nämnden Carl B Hamilton.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS