Realtid

Magnusson plockar in bankchef

Realtid.se
Uppdaterad: 28 sep. 2011Publicerad: 28 sep. 2011

Liselotte Calander går in i rollen som Head of Compliance Services, vilket är en nyinrättad funktion.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

Hon kommer närmast från rollen som bankdirektör och chef för Handelsbankens centrala complianceenhet, där hon har arbetat i cirka tio år. Hon har framförallt varit verksam inom områdena bank & finans samt börs- och värdepappersrätt.

Hon har även ett tidigare förflutet som domare i Kammarrätten i Stockholm samt jurist på Finansinspektionen. Liselotte Calander har en jur. kand från Uppsala universitet samt en utbildning från Handelshögskolan i Stockholm.

Just Bank & Finans är ett av Magnussons fokusområden och affärsområdet har haft en snabb tillväxt. Inte minst på grund av rekryteringen av ledande finansjurister såsom advokaten Miri Chiko-Radomski.

En ytterligare viktig faktor är etableringen av bankens Helsingforskontor i början av året, som även detta har ett starkt fokus på Bank & Finans.

Magnusson bistår 100 finansiella aktörer i Sverige och över 25 bolag har outsourcat sin complicancefunktion till byrån, enligt Magnusson själva.

Magnusson är en fullservicebyrå med kontor i Göteborg, Helsingfors, Köpenhamn, Minsk, Moskva, Stockholm och Warszawa.

Byrån blev bland annat nyligen nominerad till The Lawyer European Awards 2011 inom kategorin Law Firm of the Year.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS