Realtid

Madrassfabrik läggs ned

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 nov. 2004Publicerad: 24 nov. 2004

Samtliga 100 anställda som tillverkar bäddmadrasser i Tollarps Madrassfabrik varslas nu om uppsägning. Enligt ledningen är det konkurrens från lågkostnadsländer som hotar lönsamheten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

marknaden
Spela klippet
Realtid TV

Marknaden slutar lyssna på Trump: "Folk synar utspelen"

14 juni 2025

Styrelsen för Tollarps Madrassfabrik har beslutat att inleda förhandlingar med de fackliga parterna om avveckling av verksamheten i Tollarp.

Madrassfabriken ingår i Hilding Anders koncernen och förhandlingarna med facken inleds omedelbart för att utröna hur många arbetstillfällen som eventuellt kan flyttas till andra enheter inom koncernen, heter det i ett pressmeddelande.

”Orsaken till beslutet att avveckla verksamheten i Tollarp står att finna i ett högt svenskt kostnadsläge som medför bristande lönsamhet för bolaget”, skriver Anders Pålsson, koncernchef i Hilding Anders International, i pressmeddelandet.

Lönsamheten i fabriken i Tollarp har under en tid varit under den nivå som planerats, enligt Pålsson.

”Textilindustrin i Sverige kan inte konkurrera med lågkostnadsländer i Östra Europa och i Asien. Så har förhållandet varit i många år”.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS