07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

M&A-boomen håller i sig

Realtid.se
Uppdaterad: 06 maj 2014Publicerad: 06 maj 2014

Läkemedelsjättar i ny miljarduppgörelse.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

M&A-boomen inom läkemedelssektorn rullar vidare. Den senaste tiden har en rad affärer mellan de globala läkemedelsjättarna tillkännagivits. Samtidigt fortsätter Pfizer att visa budintresse för Astrazeneca.

På tisdagen står det klart att Merck säljer sin division med breda konsumentprodukter till Bayer. Prislappen är 14,2 miljarder dollar. Mercks försäljningsplaner har varit kända en tid och ett flertal konkurrenter lär ha deltagit i diskussionerna.

Uppgörelsen med Bayer innebär också att bolagen kommer att samarbeta på vissa områden framöver. Bayer har rätt till en förskottsbetalning på 1 miljard dollar som ett led i uppgörelsen.

Förvärvet av Merck-divisionen finansieras genom ett brygglån arrangerat av Bank of America Merrill Lynch, BNP Paribas och Mizuho. Enligt Bayer kommer lånet att syndikeras till fler banker och vid en senare tidpunkt planeras en återbetalning genom att Bayer ger ut olika typer av skuldinstrument.

Merck har anlitat Morgan Stanley som finansiell rådgivare i samband med transaktionen. JP Morgan har även agerat rådgivare i en tidigare strategisk fas, enligt Merck.

Advokatbyråerna Fried Frank Harris Shriver & Jacobson samt Morgan Lewis & Bockius omnämns som juridiska rådgivare.

Bayer har inte meddelat vilka rådgivare de har arbetat med i den aktuella affären förutom ovanstående långivare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS