Realtid

Lundin klara med ryskt gruvavtal

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 sep. 2006Publicerad: 26 sep. 2006

Lundin Mining har undertecknat ett slutligt avtal med East Siberian Metals, om att köpa en andel på 49 procent i zink-blyprojektet Ozernoe, beläget i den ryska republiken Burjatien. Investeringen kommer att uppgå till 125 miljoner dollar (914 miljoner kronor).

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt en preliminär bedömning finns planer på en dagbrottsgruva. I gruvområdet uppskattas det finnas mineraltillgångar på 157 miljoner ton med en halt om 5,2 procent zink och 1,0 procent bly.

East Siberian Metals ingår i ryska IFC Metropol-koncernen.

Lundin Mining meddelade att man skrivit på en avsiktförklaring om en satsning på Ozernoe i slutet av juni.

Ozernoefyndigheten är belägen 250 kilometer nordost om Burjatiens huvudstad Ulan Ude, i en region som historiskt uppvisat betydande mineraltillgångar.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS