Industrifonden, Healthcap och Lundbeckfonden investerar i medicintekniskt företag.
Lundensiska Bonesupport säkrar miljoninvestering

Bonesupports sista investeringsrunda är nu klar. Totalt deltog 13 investerare i rundan, där de nordiska storfonderna Healthcap, Industrifonden och Lundbeckfonden stod för merparten av de 70 miljoner kronor som totalt lyftes.
Under den första investeringsrundan, som meddelades i juni förra året, anskaffade Bonesupport omkring 100 miljoner kronor i nytt kapital.
– Den förstärkta likviditeten ökar vår förmåga att på kort och lång sikt stödja vår tillväxtstrategi, säger Lloyd Diamond, CEO för Bonesupport i ett pressmeddelande idag.
Kapitaltillskottet gör det möjligt för företaget att expandera kommersiellt i USA, Europa och Asien. Dessutom kommer bidraget kunna finansiera fortsatt forskning och utveckling, skriver Altassets.net.
Bonesupport grundades 1999 i Lund och är sedan dess även verksamma i USA och Tyskland.





