Målet är detsamma – att nå toppen. I sitt företag Sportcore hjälper hon företag att dra fördel av idrottsstjärnornas vinnande egenskaper.
Löparstjärna ger järnet i näringslivet


– Det här är ett nytt angreppssätt i idrottsvärlden, säger Maria Akraka till Realtid.se.
De anställda i företaget är före detta elitidrottare, bland annat längdhopparen Peter Häggström och Malin Ewerlöf Krepp.
Siktet är att hjälpa andra idrottsstjärnor att hitta nya jobb och att coacha företag.
Idrottsmännens järnvilja att nå mål är väldigt attraktivt på marknaden. Hälsoupplägg, fysiska aktiviteter, föreläsningar och föreläsningsserier, events och mycket annat skapas tillsammans med Sveriges elitidrottare.
Höjdhopparen Stefan Holm, brottaren Ara Abrahim, höjdhopperskan Kajsa Bergqvist, simmaren Lars Frölander och rallyprofilen Tina Thörner är några av dem. Totalt är 250 idrottsstjärnor från 30 olika sporter knutna till företaget.
– Fördelen är att det är ett annorlunda nytt upplägg för företag som får ett ramverk runt sitt hälsoarbete. Det blir en inramning på hälsan som man kan följa upp på ett bra sätt. Många tycker också att det är kul när idrottsprofiler kommer och håller fysiska pass, det känns lite annorlunda, säger Maria Akraka.
Medeldistanslöparen Maria Akraka hade 13 år i landslaget när hon tog farväl av friidrottskarriären för nio år sedan. Ännu har ingen i Sverige lyckats slå hennes inomhusrekord på 800 meter och 1.500 meter.
Redan efter att idrottskarriären tog slut började hon drömma om att hjälpa idrottsstjärnor att komma ut i arbetslivet när stjärnglansen är slut.
Själv började hon jobba för Twilfit, som var hennes huvudsponsor. Där jobbade hon ett tag på marknadsavdelningen, men det var inte hennes drömjobb. Som programledare i ATG-ombudskanalen Kanal75 intervjuade hon travkuskar och på TV3 var hon nyhetsuppläsare.
– Men det kändes som om jag ville gå vidare. Det är lätt att man hoppar på första bästa jobb. Många börjar jobba som expertkommentatorer, med det är ju bara tillfälliga jobb som man inte kan leva på för evigt, säger Maria Akraka.
– Många är 30 år och har aldrig varit ute i arbetslivet. Man känner sig ”lost”.
Sportcore som finns i Danderyd utanför Stockholm drogs igång i slutet av 2007. Försäkringsbolaget Euro Accident, som bland annat försäkrar elitidrottare är huvudägare.
Hittills har 5-6 miljoner kronor pumpats in i Sportcore. Trots finanskris och allt är målet att vara helt självgående i slutet av det här året.
– Det är faktiskt rimligt, säger Maria Akraka med fighterblick.
Koreanska Samsung investerar flera miljoner kronor i hälsoprojekt i Norden. Under ledning av elitidrottaren och projektledare Malin Ewerlöf Krepp genomgår personalen tuffa träningspass varje onsdag, samtidigt som de deltar i en webbaserad tävling med ett inbyggt handikappsystem.
Personalen fyller dagligen i sina vardagsval inom kost och motion. En hälsokoefficient mellan 1 och 10 visar hur man står. Projektet ska pågå i ett och ett halvt år. Slutmålet är att projektet ska resultera i en livsstil som består.
– Samsung var det första riktigt stora uppdraget. Satsningen har fått ett bra genomslag i företaget. Det kostar mindre än ett gymkort per anställd, säger Maria Akraka.
Hur tränar du själv?
– Nuförtiden tränar jag minimum tre gånger i veckan. Men det handlar mer om motion. När jag tävlade tränade jag tolv pass i veckan. Och de var verkligen hårda.
Hälsotävlan är det också bland de anställda på Sportcore.
Maria Akraka visar på en graf hur hon ligger till jämfört med de andra. Maria Akrakas siffra ligger just nu på 3,4, vilket är ganska bra. Däremot ligger Malin Ewerlöf Krepp bättre till.
– Det är hon som tränar mest, konstaterar Maria Akraka.
För två veckor sedan startade Sportcore ett hälsoupplägg som ska trimma teamcheferna hos Vattenfall. I det här fallet leds upplägget av simmarikonen Johanna Sjöberg.
– Målet är att de ska bestiga Kebnekaise i augusti.





