<pufftextlänk>Under 2005 stod utländska penningstinna för hela 40 procent av alla husköp den brittiska huvudstaden.</pufftextlänk> Internationella köpare tar en allt större del av Londons fastighetsmarknad. Och snart väntar nya rika köpare från Kina och Indien.
London säljs ut!


Mest läst i kategorin

Fastighetsanalytiker var rädda att London-bombningarna den 7 juli förra året skulle påverka stadens popularitet. Men farhågorna besannades inte. Från 2004 till 2005 ökade andelen utländska köpare från 25 till 40 procent.
– Marknaden i centrala London ses mycket som en säker investering för internationella köpare, säger James Thomas, chef för Jones Lang LaSalle, och fortsätter:
– Och resultaten på de finansiella marknaderna ökade förmögenheten hos de förmögna och återigen stoppas det in i de viktigaste marknaderna.
De typiska köparna av de finaste husen i London brukar vara från Mellanöstern eller Ryssland. Men de kommer troligen att få slåss med indier och kineser i framtida budgivningar.
Det dyraste London-hus som såldes under 2005 köptes av den förmögne indiern Lakshmi Mittal. Han betalade 60 miljoner pund, eller 830 miljoner kronor, för en bostad i Kensington Palace Gardens.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




