Realtid

LO kritiserar statliga lönelyft

Olle Blomkvist
Uppdaterad: 29 mars 2005Publicerad: 29 mars 2005

Svenskarnas genomsnittliga löneökning förra året var 3,3 procent. Det vill säga om de inte jobbade som styrelseordförande i ett statliga bolag. Då var ökningen i vissa fall tio gånger så hög.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Nasdaq lanserar nytt index för att spåra börsnoteringar

24 jan. 2025

Postens styrelseordförande Marianne Nivert, SOS Alarms ordförande Curt Persson och Vasallens ordförande Sten Olsson fick en ökning på över 30 procent. Allt enligt en kartläggning som Dagens Industri har gjort av 30 bolag, som ägs av staten till minst hälften.

LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin är kritisk till de kraftiga löneökningarna.

– Styrelsearvoden bör inte öka snabbare än lönerna i allmänhet, om det inte är något som har ändrats i själva uppdraget, säger hon till TT.

Särskilt anmärkningsvärt är att det är i statliga bolag som höjningarna varit så kraftiga, anser hon.

– Staten borde föregå med gott exempel, säger Wanja Lundby-Wedin.

(TT) <http://www.tt.se>

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olle Blomkvist
Olle Blomkvist
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS