Realtid

Liselotte Söder ny CFO på Pharmacolog

Pharmacolog
Liselotte Söder CFO Pharmacolog. Foto: Pharmacolog
Marlene Sellebraten
Uppdaterad: 30 dec. 2020Publicerad: 30 dec. 2020

Pharmacolog har rekryterat Liselotte Söder till rollen som ekonomichef och CFO. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Liselotte Söder tillträder som ny ekonomichef och CFO i Pharmacolog 1 januari 2021. Hon efterträder Jörgen Jonsson. Det framgår av ett pressmeddelande.

Liselotte Söder har varit verksam inom redovisnings- och skatteområdet i drygt 25 år, bland annat genom drift av egen redovisningsbyrå, och  kommer närmast från Unibap där hon var finance manager. 

– Vi är väldigt glada att Liselotte valt att acceptera rollen som CFO. Då vi står inför en spännande fas med ökad tillväxt på flera marknader behöver vi en erfaren CFO. Jag vill också passa på att tacka Jörgen för ett utomordentligt gott samarbete och önskar honom lycka till i sitt nya uppdrag, säger Pharmacologs vd Mats Högberg i en presskommenterar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS