05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Lindegaard ny vd för ISS

administrator
administrator
Uppdaterad: 31 aug. 2006Publicerad: 31 aug. 2006

<pufftextlänk>SAS avgående koncernchef, Jørgen Lindegaard, blir ny vd för danska städbolaget ISS, som ägs av Wallenbergs EQT. </pufftextlänk>

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– ISS är en av de mest framgångsrika globala tjänstföretagen med imponerande resultat, och jag är överväldigad över att ha blivit vd, säger Lindegaard i ett uttalande.

Styrelseordföranden Leif Östling är nöjd med rekryteringen och berättar att den avgående vd:n Eric Rylberg själv valt att sluta.

– Jørgen är rätt man att leda ISS genom nästa tillväxtfas. Han har stor erfarenhet av tjänstesektorn och fina resultat i bagaget, säger han i en kommentar till danska Børsen.

Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS