Ett av huvudvittnena i Fly Me-rättegången har polisanmälts för ofredande.
Lindahl-advokat polisanmäld

En förundersökning är inledd mot advokat Lars Johnson vid Lindahl advokatbyrå. Det bekräftar kriminalinspektör Paul Björklund vid Göteborgs Citypolis.
– Ingen har ännu blivit hörd om vad som har hänt, men det finns även vittnen som ska höras, säger Björklund.
Polisanmälan lämnades in av fotografen Hans Wessberg, som uppger att advokaten Lars Johnson uppträtt hotfullt mot honom under en av förhandlingsdagarna i Fly Me-rättegången.
– När det var paus i förhandlingarna stegade Lars Johnson fram till mig. Han ställde sig en decimeter från mig, jäkligt uppeldad och säger; Du tänker väl be om tillstånd för att publicera de där bilderna.
– Jag blev paff och sade att det tänker jag inte att göra. Han blänger ett tag på mig efter det och går sedan iväg, säger Hans Wessberg.
Enligt Wessberg blev Lars Johnson återigen hotfull innan han gick in i rättssalen efter pausen.
– Flera av dem som blev vittnen till det som hände kom fram och sade att jag skulle polisanmäla honom, säger Hans Wessberg.
Lars Johnson har ännu inte blivit delgiven eller hört talas om polisanmälan då Realtid.se når honom under måndagen.
– Det är tokerier. I det här jobbet stöter man då och då på figurer som agerar på det här sättet och det har jag gjort nu. Det får man leva med, säger han.
Lars Johnson vill inte kommentera händelsen mer än så.




