Lifco har emitterat ett icke säkerställt obligationslån med en löptid på drygt två år inom ramen för sitt MTN-program.
Lifco emitterar obligationslån om 600 Mkr

Mest läst i kategorin

Obligationslånet uppgår till 600 miljoner kronor och löper fram till 2 mars 2023 med en årlig rörlig ränta om tre månader Stibor +1,00 procent. Intresset för obligationslånet var mycket stort och emissionen övertecknades. Det framgår av ett pressmeddelande.
Likviden från obligationsemissionen kommer att användas till refinansiering av existerande banklån. Lifco avser att notera de nya obligationerna på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.
Danske Bank och SEB agerade som emissionsinstitut för emissionen.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








