Regeringen ska avskaffa lex Uggla-beskattningen. I dag presenterar de hur de ska få bort den kritiserade förmögenhets- beskattningen av överlikviditet i onoterade bolag.
Lex Uggla slopas


Mest läst i kategorin

Näringsminister Maud Olofsson försvarar beslutet.
– Det måste vara rimlighet i lagstiftningen så att människor förstår den och det är inte samhället som vet hur mycket kapital som behövs i ett bolag, säger Maud Olofsson till Dagens Industri.
Anders Borg kommer att presentera detaljer om det lagförslag som ska få bort effekterna av skatten lex Uggla vid interpelationen i riksdagen i dag. Lex Uggla är skatt på överlikviditet i privata bolag.
Flera personer har, enligt Skatteverket, försökt komma undan förmögenhetsskatt genom att placera sina privata tillgångar i sina egna bolag. I en motion har Marie Engström (v) i skatteutskottet krävt att det här problemet ska lösas och att en lagändring åtminstone ska börja gälla för inkomstår 2007.
Realtid.se

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






