Realtid

Levande får i pizzerians källare

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 okt. 2009Publicerad: 06 okt. 2009

Ett vittne såg i söndags fyra får ledas ned i källaren till pizzerian i Tidaholm.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

marknaden
Spela klippet
Realtid TV

Marknaden slutar lyssna på Trump: "Folk synar utspelen"

14 juni 2025

Ett kan ha slaktats där. Nu har kommunen stängt pizzerian.

När polisen gjorde en husrannsakan cirka en och en halv timme efter tipset såg man tre levande bagglamm i källaren. Plus rester av det fjärde, förmodligen slaktade, lammet.

– Där stod tre halvårsgamla levande får mitt i en lokal för oförpackade livsmedel som grönsaker och annat, säger Britt Svensson, livsmedelsinspektör i Tidaholm, till Skaraborgs Allehanda.

Polisen har dokumenterat blod och slaktrester på bild och man har starka misstankar om att slakt förekommit i källaren. Men det förnekar en av ägarna i förhör.

– Ägaren säger att avsikten var att fåren skulle slaktas på ett annat ställe och att de hade letts ner i källaren eftersom han tyckte att det var synd om dem när de väntade i transporten. Men det spelar ingen roll, man får inte ha får i livsmedelslokaler på det här sättet, säger Britt Svensson till TV 4 Nyheterna Skaraborg.

De tre levande fåren har förts tillbaka till uppfödaren.

– Min fru mår jädrigt dåligt efter att all den här uppståndelsen. Hon har gjort allt rätt, hon har sålt djur till liv, som det heter. Man säljer levande får till en annan som ska föda upp eller slakta senare i sin tur, säger uppfödarens make till TT.

ANNONS

– Fåren är köpta på ett korrekt sätt. Sedan får utredningen visar om de tagit in dem i någon livsmedelslokal och om det skett någon slakt eller inte.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS