05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Leimdörfer Real Estate Capital finansierar förvärv åt Pareto-bolag

Realtid.se
Uppdaterad: 31 juli 2015Publicerad: 31 juli 2015

Köper EQT-ägda XXL:s logistikfastigheter i Örebro.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Leimdörfer Real Estate Capital (LREC) finansierar Pilängens förvärv av EQT-ägda XXL:s logistikfastigheter i Örebro. Det framgår av ett pressmeddelande.

Pilängen är nybildat bolag som både ägs och bildades av Pareto Securities.

Det förvärvade beståndet håller för närvarande på att byggas ut till att omfatta totalt drygt 43.000 kvadratmeter.

– Vår styrka som ledande nordisk långivare är snabbhet och flexibilitet. Detta kombinerat med Brunswick Real Estates starka kapitalbas och expertkunskap inom den nordiska fastighetsbranschen innebär att vi kan erbjuda våra klienter marknadsledande rådgivning, lån och investeringslösningar, säger Louise Richnau, vd för LREC.

– Den här investeringen är en del av en strategi att stärka vår närvaro i den nordiska fastighetsbranschen. Vi är väldigt positiva till den här affären som inkluderar ett bra leasing-avtal och skräddarsydd finansiering. Vi ser fram emot en långsiktig relation med både XXL och LREC, säger Stefan Gattberg, head of project finance på Pareto Securities.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS