Rekryterar från konkurrenten när den nuvarande vd:n går i pension. "Ser fram emot att vara med och vidareutveckla Länsförsäkringars unika position."
Länsförsäkringar värvar Trygg-Hansas vd
Länsförsäkringar ersätter nuvarande vd:n Sten Dunér som går i pension vid årsskiftet när man rekryterar konkurrenten Trygg-Hansas vd Johan Agerman. Det framgår av ett pressmeddelande.
Johan Agerman
Foto: Länsförsäkringar
– Jag ser fram emot att vara med och vidareutveckla Länsförsäkringars unika position som aktör inom bank, liv- och sakförsäkring och att kombinera en mycket stark lokal verksamhet med digitala möjligheter, säger Johan Agerman.
Länsförsäkringars styrelseordförande Jan Fock kommenterar rekryteringen:
– Johan Agerman är rätt person att ta Länsförsäkringar till nästa framgångsrika nivå. Han har en gedigen försäkringsbakgrund och har med sin erfarenhet av teknikutveckling rätt förutsättningar att driva den viktiga utveckling som digitaliseringen innebär, säger han.
Johan Agerman är, förutom vd på Trygg-Hansa, också styrelseledamot i försäkringskoncernen RSA:s verksamhet i Skandinavien i dagsläget.
Han tillträder sitt uppdrag som vd för Länsförsäkringar efter årskiftet.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet






