Realtid

Långsamt bättre för Catella

Realtid.se
Uppdaterad: 22 nov. 2013Publicerad: 22 nov. 2013

Men banksatsningen fortsätter att tynga.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

Catella rapporterar högre intäkter och resultat för årets tredje kvartal, jämfört med samma period för ett år sedan.

Omsättningen under kvartalet uppgick till 259 miljoner kronor (231) och resultatet före skatt blev en vinst på 16 miljoner (-29).

Det är framför allt transaktionsverksamheten på fastighetssidan och fondverksamheten som går bättre, rapporterar bolaget. Det är dessa delar som bolaget valde att satsa på 2011 då den resterande bankverksamheten sattes på säljlistan.

Säljplanerna backades dock efter en utdragen process och ingår numera i Catellas framtidsplaner.

”Inom vår bankverksamhet pågår ett omfattande och kostsamt arbete för att öka lönsamheten och effektiviteten. Bankverksamheten belastade resultatet med 18 mkr under tredje kvartalet och 45 mkr för niomånadersperioden. Det återstår fortfarande arbete med att etablera banken som en lönsam nischaktör samtidigt som satsningarna för att öka lönsamheten och effektiviteten tar längre tid än beräknat”, skriver Catellas vd Johan Ericsson i dagens rapport.

På fastighetssidan rapporterar Catella ökade marknadsandelar under den senaste tolvmånadersperioden. Catella agerade rådgivare vid europeiska transaktioner, exklusive Storbritannien, värda 71,5 miljarder kronor under perioden och har en marknadsandel på 8 procent.

Andelen är den samma inräknat affärer i Storbritannien där samarbetspartnern Strutt & Parker deltagit.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS