Realtid

Landshypotek vill bli bank

Olof Ehrs
Uppdaterad: 21 mars 2012Publicerad: 21 mars 2012

Från plog till kontor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I dag lämnade Landshypotek in en ansökan om att bedriva bankverksamhet till Finansinspektionen. Detta framkommer av ett pressmeddelande.

Landshypotek vill få tillstånd att bedriva finansieringsrörelse som kreditmarknadsbolag.

– Vi vill erbjuda alla möjligheten till ett sparande med en bra ränta. Vi är jord- och skogsbrukares kreditinstitut och fokus kommer även fortsättningsvis att vara utlåning till investeringar inom jord- och skog, säger Kjell Hedman, vd på Landshypotek i en kommentar.

Kjell Hedman tror att banken kan få in 10 miljarder kronor till nya sparkonton de kommande fem åren, skriver Dagens Industri.

I dag utfärdar Landshypotek internriskklassificeringar och säkerställda obligationer. Bolaget erbjuder även allmänheten sparkonton och särskilt anpassade skogskonton. Dessa konton är inte anslutna till bankväsendet och saknar dataclearingfunktion.

– Vi ska erbjuda ett komplett utbud av produkter och tjänster för finansiering, försäkring och sparkonto utifrån våra medlemmars behov. Vi vill också förenkla kontakten med oss. Det ska vara enkelt att komma åt sina konton och göra överföringar från sina egna konton, både för våra medlemmar och för allmänheten som vill spara hos oss, säger Hedman.

Idag är Landshypotek ett medelmsägt låneinstitut för jord- och skogsägare med drygt 50.000 ägare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS