06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Laika delägare i by Crowd

Realtid.se
Uppdaterad: 04 feb. 2015Publicerad: 04 feb. 2015

Nytt samarbetsavtal med storägaren Kopparberg Invest.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kopparberg Invest, med vd Anna-May Wester, vill ta in nytt kapital och siktar på en notering av aktien under 2015. Det framgår av ett memorandum från bolaget.

Kopparberg planerar också att köpa ut de övriga delägarna i crowdfunding-plattformen by Crowd genom ett förvärv med egna aktier.

I samband med detta går även Laika Consulting in som ny minoritetsägare med 10 procent av aktierna i by Crowd.

– Till skillnad mot andra aktörer har by Crowd en stark position inom fler områden än finansiering. Förutom crowd funding har bolagets två andra plattformar, jobs by crowd och sales by crowd, mycket stor potential och det finns flera synergier, säger Laikas vd Ingmar Rentzhog i ett pressmeddelande.

Han tar i och med samarbetet plats i by Crowds styrelse. Laika kommer också att engageras i utvecklingen av sajten investorbycrowd.se, enligt bolaget.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS