Inflationsförväntningarna har sjunkit något de senaste månaderna.
Lägre inflations- förväntningar

Mest läst i kategorin
Det visar analysföretaget Prosperas senaste enkät bland inköpschefer, aktörer på penningmarknaden och representanter för arbetsgivare och fackförbund.
De tillfrågade räknar nu med en inflation på 0,9 procent på ett års sikt, 1,5 procent på två års sikt och 2,2 procent på fem års sikt. I den förra undersökningen, som publicerades i januari, trodde de på en inflation på 1,1 procent på ett års sikt, 1,5 procent på två års sikt och 2,3 procent på fem års sikt.
När det gäller löneutvecklingen räknar deltagarna med löneökningar på 2,4 procent (2,7) på ett års sikt, 2,4 procent (2,6) på två års sikt och 3,1 procent (3,1) på fem års sikt.
Förväntningarna om reporäntan har sjunkit rejält. Räntan väntas nu i genomsnitt ligga på 0,6 procent på tre månaders sikt (1,5), 0,9 procent på 12 månaders sikt (1,5) och 1,8 procent om 24 månader (2,1) samt 2,7 procent om 60 månader (2,9).