Realtid

"Kvinnor skulle sänka Sequoias standard"

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 dec. 2015Publicerad: 04 dec. 2015

Få kvinnliga investerare uppfyller bolagets anställningskriterier, menar Sequoia Capitals ordförande Michael Moritz. "Det är ett anstötligt och dessutom helt felaktigt påstående", säger mångfaldskonsult. Dessutom visar en färsk studie att kvinnor är skickligare hedgefondförvaltare än män.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Börsuppgång efter Trumps mjukare ton – Saab får köprekommendation

14 feb. 2025
Spela klippet
Börs & finans

Nibe överraskar medan Tietoevry tyngs av miljardnedskrivning

14 feb. 2025

Varför har Sequoia Capital inte en enda kvinnlig investeringspartner i USA?

Jo, för att kvinnor är undermåliga investerare. Det anser i alla fall Sequoia Capitals ordförande Michael Moritz, enligt en intervju i Bloomberg.

Han tillägger att det är ”väldigt svårt” för kvinnliga investerare att ansluta sig till bolaget. Anledningen är att kvinnor skulle ”sänka bolagets standard”, menar han.

– Jag vill ändå tro, och är i grunden övertygad om, att vi är blinda för köns- och religionstillhörighet samt bakgrund, säger Michael Moritz till

Bloomberg.

Han menar att Sequoia letar efter ”människor som är ambitiösa, hårt arbetande och som har tech-bakgrund”, men att det är svårt att hitta kvinnor som passar in på de kriterierna.

Problemet börjar redan i mellanstadiet då kvinnor tenderar att i lägre utsträckning välja vetenskapliga ämnen, enligt Moritz.

Men mångfaldskonsulten Joelle Emerson sågar Moritz påstående om att ett bolag måste sänka sin standard för att kunna anställa kvinnor.

ANNONS

– Förutom att det är ett anstötligt och kränkande uttalande, så är det fullkomligt felaktigt, säger Joelle Emerson till CNN Money.

Hon menar att rekryteringsprocesser allt för ofta är snedvridna, skeva och subjektiva och anser att bolag generellt måste bli bättre på rekrytera utanför de egna nätverken.

Det tycks inte heller finnas något fog för att det skulle råda brist på duktiga kvinnliga investerare.

En färsk hedgefondrapport från KPMG:s visar till exempel att kvinnor är skickligare hedgefondförvaltare än män. De senaste åtta åren har hedgefonder som förvaltas av kvinnor avkastat mer än de som förvaltats av män.

Avkastningen i kvinnoförvaltade hedgefoner har uppgått till i genomsnitt 5,64 procent. Det kan jämföras med hedgefondindexet FWC som haft en genomsnittlig avkastning på 3,75 procent – och HFRX:s globala hedgefondindex som backat med -0,39 procent, enligt rapporten.

Efter kritiken har Michael Moritz försökt släta över sitt uttalande.

– Jag vet att det finns många fantastiska kvinnor som skulle blomma i riskkapitalbranschen. Vi arbetar hårt för att hitta dem och skulle bli överlyckliga om fler skulle ansluta sig till Sequoia eller andra bolag, skriver han i ett mejl till CNN Money.

CNN Money tillägger även att Sequoia har kvinnliga investerare i Asien, men att de är väldigt få till antalet.

ANNONS

Bristen på kvinnliga investerare i finansbranschen är dock slående. En ny studie visar att hela 92 procent av de seniora investeringsteamen enbart består av män, medan ledningsgrupperna inom tech-branschen utgörs till 77 procent av män.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS