Bernadotte höjdare i börsaktuella Cavotec.
Kungens kusin till Stockholmsbörsen

Cavotec-aktien har varit listad på New Zealand Exchange men flyttar inom kort till NASDAQ OMX i Stockholm. Handel i aktien kommer att starta den 19 oktober 2011, meddelar bolaget.
Noteringen i Nya Zealand var en följd av samgåendet med Mooring Systems Limited 2007. Cavotec har dock på flera sätt ett svenskt ursprung, eftersom en stor del av aktierna innehas av svenskar och grunden till koncernen lades i Sverige, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Men det är inte bara aktieägarna som har ett svenskt ursprung. Bolagets vd och regionschef i USA är Christian Bernadotte, son till kung Carl XVI Gustafs farbror Carl Johan Bernadotte. Han är alltså kungens kusin.
Christian Bernadotte hade varit arvtagare till kungatronen i Sverige om hovet hade godkänt att hans far gift sig med hans mor Kerstin Wijkmark på 1940-talet. På den tiden fick dock en prins inte gifta sig med en ”enskild svensk mans dotter”. Hon var dessutom frånskild och sex år äldre.
Carl Johan Bernadotte gjorde istället karriär i affärslivet vilket även gäller sonen Christian Bernadotte.
Cavotec ser en notering på NASDAQ OMX som ett viktigt steg för att maximera värdet för aktieägarna.
– Vi förväntar oss att i sinom tid förbättra likviditeten i Cavotec-aktien och bredda vår svenska aktieägarbas, säger bolagets styrelseordförande Stefan Widegren i ett uttalande.
En annan motivering till att man valde den svenska marknaden är för att merparten av försäljningen sker i Europa.
”Cavotec anser att valet av Stockholm som marknadsplats kommer att medföra en ökad transparens av Bolagets verksamhet då många liknande företag, liksom några av Cavotecs viktigaste kunder, är noterade i Stockholm”, skriver bolaget.
Bolaget har verksamhet i över 27 länder.
– Cavotec är i gott skick: vi har en stark orderbok, med ett värde över 100 miljoner euro i slutet av augusti, en bred produktportfölj, en genuint global närvaro och ett starkt anseende bland kunder och samarbetspartners inom industrin, säger koncernchefen Ottonel Popesco.
Bolagets säte finns numera i Schweiz där nybildade moderbolaget Cavotec SA är registerat.
Handelsbanken Capital Markets och SEB Enskilda är finansiella rådgivare i samband med noteringen. Advokatfirman Vinge och Bär & Karrer är legala rådgivare.




