Producentpriserna faller, exportörer oroas och turismen hotas när kronans oväntade uppgång skakar flera sektorer.
Samtidigt går bedömningarna isär om utvecklingen kommer att fortsätta.
SEB tror på fortsatt kronförstärkning, medan Handelsbanken är mer skeptisk.
Kronans oväntade lyft sänker priser – oroar turistbranschen


Mest läst i kategorin
En oväntad vändning för den svenska valutan har satt tydliga avtryck i ekonomin. Kronan har stärkts kraftigt sedan årsskiftet – något som sänkt producentpriserna, påverkat investeringsströmmar och oroar besöksnäringen.
Samtidigt råder oenighet bland experter om hur länge utvecklingen kommer att hålla i sig.
Missa inte: Så lite kan en dollar kosta nästa år: ”Blåser till kronans fördel”. Realtid
Den svenska kronan har oväntat gått från att betraktas som en svag valuta till att stärkas tydligt mot både dollarn och euron under våren.
Bakom vändningen ligger ett förändrat marknadsklimat, där Donald Trumps protektionistiska tullpolitik i USA skapar oro, medan europeiska tillväxtsatsningar väcker hopp, skriver EFN.
”Kraftig förstärkning”
”Trumps politik är dålig för den ekonomiska tillväxten i hela världsekonomin, men framför allt för USA”, säger SEB:s (börskurs SEB) makrostrateg Gustav Helgesson till Svenska Dagbladet. Han menar att investerare nu ser Sverige som en tryggare hamn än USA.

Effekten av den starkare kronan har redan visat sig i statistiken. I mars sjönk producentpriserna i Sverige med 3,5 procent jämfört med föregående månad, enligt SCB.
Detta är första gången sedan oktober föregående år som årstakten blev negativ.
”SCB pekar ut kronans kraftiga förstärkning som en viktig orsak till det lägre pristrycket”, rapporterar Dagens industri.
Senaste nytt
Oro i turistbranschen
Lägre priser på energi och oljeprodukter bidrog också till nedgången, men även rensat för dessa komponenter föll priserna märkbart.
Den prismässiga lättnaden väntas med viss fördröjning slå igenom i konsumentledet – vilket kan få betydelse för Riksbankens räntestrategi framöver.

Kronan stärks – ändå får vi mindre mat för pengarna
Kronan har haft en stark inledning på året, vilket fått många att hoppas på lägre priser i butikerna.
Men det är inte bara industrin och penningpolitiken som påverkas. Turistbranschen ser med viss oro på valutaförändringen.
En starkare krona gör det billigare för svenskar att resa utomlands, men dyrare för utländska turister att semestra i Sverige.
”Det är en olycklig kombination”, säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på branschorganisationen Visita, till Dagens industri.
Bankerna oense om utvecklingen
Didrik von Seth, vd på Svenska resebranschföreningen, pekar också på osäkerhet i världsekonomin som ett större hot än växelkursen.
”Oron framöver handlar främst om risken för inflation, recession och ökad arbetslöshet. Det är mycket värre än valutaeffekter”, säger han.
Läs även: Den svenska kronans framtid – vad väntar framöver? News55
SEB:s prognos om en fortsatt förstärkning av kronan delas dock inte av alla. Handelsbanken (börskurs Handelsbanken) spår att valutakursen kommer ligga relativt stilla det närmaste året.
Valutaanalytiker Michel Gubel tror att mycket beror på om pensionsfonder och andra stora aktörer väljer att minska sin dollarexponering.

Guldet rusar – men kronan äter upp vinsten
Guldet har slagit prisrekord efter prisrekord.

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.