Realtid

Kristina Persson lämnar Riksbanken

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 sep. 2006Publicerad: 08 sep. 2006

Vice riksbankschef Kristina Persson, vars mandatperiod löper ut den 1 maj 2007, har meddelat riksbanksfullmäktige att hon inte ställer upp för omval som direktionsledamot, enligt ett pressmeddelande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Jag är 61 år och har suttit i Riksbankens direktion i snart sex år. Det har varit spännande att nära följa den globala och svenska ekonomiska utvecklingen och ansvarsfullt att tillsammans med kollegor och medarbetare utforma penningpolitiken”, säger Kristina Persson i pressmeddelandet.

”Jag känner att jag nu skulle vilja ägna mig åt ett bredare spektra av ekonomiska och politiska frågor både i Sverige och utomlands, bland annat hur globaliseringen påverkar arbetsmarknad och demokrati i ett längre tidsperspektiv. Därför har jag meddelat fullmäktige i god tid innan min mandatperiod löper ut att jag inte ställer upp för omval.”

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS