Realtid

Krig på väg att privatiseras: "Omfamnar det"

krig
Jevgenij Prigozjin var ledare för den ökända paramilitära Wagnergruppen, men även efter hans död finns det många privata militära företag som erbjuder sina tjänster. (Foto: Alexander Zemlianichenko/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 24 okt. 2025Publicerad: 24 okt. 2025

Det är inte längre bara stater som står för krigsföring och återuppbyggnaden av krigshärjade länder. Det blir allt vanligare att privata företag kliver in.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter den amerikanska invasionen av Irak 2003 inträdde en guldålder för privata militära företag, så kallade PMCs.

Dessa företag fick kontrakt i återuppbyggnaden av landet, ofta med liten erfarenhet av tidigare arbete.

Nu förbereder sig branschen på en ny boom, där tjänsterna sträcker sig från bevakning av köpcentrum till militära operationer i krigszoner, skriver The Economist.

Delas upp i sfärer

Bakgrunden är tydligen: nedskärningar i statliga försvarsmakter och en ökad vilja att outsourca säkerhetsuppgifter har gjort att privata aktörer fått större utrymme.

Nu hoppas många i branschen på att återuppbyggnaden av Ukraina ska ge liknande möjligheter som i Irak.

Marknaden domineras i dag av ett fåtal stora bolag, som amerikanska Constellis och kanadensiska Gardaworld.

Enligt branschkännare är sektorn uppdelad i tre huvudsakliga språkliga och kulturella sfärer.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

22 aug. 2025

Kan bli billigare

Det gäller engelskspråkiga företag med rötter i väst, ryskspråkiga grupper med koppling till Kreml, samt spanskspråkiga bolag från Latinamerika, ofta bemannade med före detta specialförbandssoldater från Colombia.

De senare strider exempelvis på Ukrainas sida i kriget mot Ryssland. Samtidigt använder sig den ryska regimen av företag i stor utsträckning, enligt The Moscow Times.

Privata soldater kan vara flera gånger billigare för uppdragsgivare än reguljära trupper, eftersom de saknar långsiktiga kostnader som utbildning, pensioner och sociala förmåner.

Fått kritik för övergrepp

För många rekryter är dock den främsta drivkraften inte bara lönen utan möjligheten att välja uppdrag och arbeta utanför traditionella militära hierarkier.

Samtidigt är branschen fortsatt kontroversiell.

Ryskkontrollerade grupper som Wagner har fått hård kritik för övergrepp i Ukraina och Afrika, och även västerländska bolag har anklagats för bristande ansvarstagande.

ANNONS

”På god väg”

Trots detta visar forskning att privata säkerhetsföretag från demokratiska länder tenderar att orsaka färre civila dödsoffer än aktörer från auktoritära stater.

Oavsett tror experter att utvecklingen är här för att stanna.

”Privatiseringen av krigföring är på god väg. De som förstår det omfamnar det, som Ryssland, och de som inte gör det, som väst, kommer att möta vissa utmaningar”, säger Sean McFate på National Defence University in Washington, DC.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

ANNONS
ANNONS