09 apr.
2026

Realtid

Kraftig prisuppgång på ris väntas

administrator

administrator

Inom ett par månader räknar svenska importörer med att bristen på främst basmatiris tvingar upp priset i handeln med minst 20 procent.

Världsmarknadspriset på basmatiris av god kvalitet ligger i dag på cirka 1 200 kronor per ton. Prisnivån var densamma innan ovädret bröt ut i Pakistan och Kina. Inte förrän skörden i de drabbade länderna är helt klar går det att säkerställa hur mycket skada ovädret har orsakat.

Men svenska importörer har, från sina leverantörer i Pakistan, fått uppgifter om att uppemot 30 procent av risskörden i landet har förstörts i det häftiga regnet.

– Råvarupriserna kommer att stiga dramatiskt eftersom så stora delar av skördarna har förstörts. Finns det inte tillräckligt med råvaror hävs våra gamla kontrakt, och då stiger de priser vi måste betala, säger Mikael Palm, försäljningschef på Matkompaniet, som uppges stå för 25 procent av den svenska risimporten.

Från leverantörerna i Pakistan har han hört att de förmodligen snart kommer att att ta ut 25-30 procent mer för sina produkter.

Kina är med 135 miljoner ton per år världens största risproducent. Men trots att endast en miljon ton av produktionen går på export väntas risbrist på hemmaplan påverka världsmarknadspriset.

– Får inte Kina fram så mycket ris som de behöver till den egna befolkningen kommer de att börja importera, då minskar tillgången på världsmarknaden och priserna sticker i väg, säger Mikael Palm.

Inom ett par månader tror han att även svenska kunder får betala betydligt mer för sitt rispaket än i dag. Han får medhåll av och Nuhak Demirian, vd för Svensk risimport.

– Priset har inte stigit ännu, men snart smäller det. Bristen på varan gör att jag tror att konsumentpriset på basmatiris har stigit med minst 20 procent inom två månader, säger Nuhak Demirian.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin