Realtid

Kollektivavtal gör it-bolag börsfähigt

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 mars 2007Publicerad: 07 mars 2007

It-bolaget Projektplatsen vill till börsen. Men planerna har störts av de interna kraven på kollektivavtal.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Likt många andra it-bolag saknar Projektplatsen kollektivavtal. Fackförbunden är i full jakt efter oanslutna företag.

– Kollektivavtalet blir klart i dagarna, säger vd Pelle Hjortblad.

Förhandlingarna påbörjades i december förra året med hjälp av arbetsgivarorganisationen Almega.

Enligt en källa med insikt i företaget har Pelle Hjortblad motsatt sig i det längsta anslutning till kollektivavtal.

– Helt fel, säger han till Realtid.se

– Förhandlingarna har förts i en positiv anda. En anslutning är varken positiv eller negativ för företaget. Nu har vi skickat in en ansökan. Något annat kan jag inte uttala mig om.

Stämmer det att företaget har hotats av blockad?

– Det har aldrig varit tal om det, säger Pelle Hjortblad.

ANNONS

På SIF sköter ombudsman Kari Andersson förhandlingarna med Projektplatsen. Hon är dock förtegen om kontakter med Projektplatsen.

– Ärendet är konfidentiellt. Men om två veckor ska allt vara klart, säger hon.

Projektplatsen erbjuder sitt webbaserade projekthanteringsystem till företag och organisationer. Företaget har 40 anställda med huvudkontor i Stockholm. Kontor finns också i Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien.

Bolaget har vuxit kraftigt de senaste åren. I fjol uppgick omsättningen till 80 miljoner kronor. I år räknar Pelle Hjortblad med en ökning på minst 50 procent.

Bolaget, som delvis ägs av Investor, var tänkt att gå till börsen nästa år. Men det blev aldrig av.

Har den skjutits på framtiden?

– Mitt stalltips att det andra halvåret i år, säger Pelle Hjortblad.

En av de drivande för en börsintroduktion är Robert Ahldin, styrelseordförande i Projektplatsen och partner i Artic Ventures.

ANNONS

– Det är ingen självklarhet att bolaget ska börsnoteras. Mina krav är: god aktiemarknad, bra ekonomisk prestation i bolaget, kapitalbehov och att det finns säljbehov hos ägarna.

Under 2005 värderades bolaget till 200 miljoner kronor. I dag kan priset ligga högre med tanke på företagets tillväxt. Etablering av projekthanteringssystem skedde i dagarna i Frankrike. Siktet är också Danmark där norrmannen Olav Eggum är nybliven chef.

– Eftersom vi har kunnat växa av egen kraft så bra som vi har gjort så har vi avvaktat med börsintroduktionen. Det har ökat värdet på bolaget, säger Pelle Hjortblad.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS
Spela klippet

Svenskar rustar för ökat sparande inför ISK-reformen

När den sänkta skatten på investeringssparkonton (ISK) träder i kraft vid årsskiftet planerar många svenskar att öka sitt sparande. Fyra av tio svenskar planerar att öka sitt sparande – och särskilt stort intresse finns bland unga under 29 år. Hela sex av tio i den gruppen uppger att de vill spara mer, enligt en ny […]