22 apr.
2026

Realtid

"Koenigseggs varumärke har tjänat på Saabaffären"

Martin Lindgren

Den marknadsföring Koenigsegg har fått i samband med den nyss spruckna Saabaffären är värd hundratals miljoner kronor, anser en varumärkesexpert.

– Internationellt sett är Koenigsegg absolut en vinnare. Företaget har fått en exponering som man aldrig kunnat köpa för pengar. En sådan marknadsföring hade kostat hundratals miljoner kronor, säger Bengt Håkansson som driver företaget Brand Clinic i Helsingborg till Helsingborgs Dagblad.

– Kännedom om varumärket är ju en grundläggande förutsättning för att företag ska kunna sälja sina produkter och tjänster med framgång. Jag tror att företaget kommer att öka sin försäljning rätt så bra framöver, fortsätter han.

Håkansson, som skrivit boken ”Det missförstådda varumärket – myt och sanning om ’företagets främsta tillgång'”, nämner också att det faktum att Koenigsegg nu drar sig ur affären inte lyfts fram lika tydligt i utländsk press som i svensk:

– Det är Koenigsegg som står för lyskraften och utanför Sverige orkar man inte bry sig om problemen i Trollhättan.

Håkansson säger att chanserna för Koenigsegg att bibehålla ett gott anseende står och faller med huruvida berättelsen om Saab fortsätter att fokusera på annat än varför sportbilsverkaren drog sig tillbaka:

– Det bästa som kan hända Koenigsegg är att fokus fortsätter att ligga på konsekvenserna för Saab och det politiska spelet. Genom sina egna kontakter kan man då, utan mothugg från media och allmän opinion, göra en egen story kring sitt tillbakadragande, säger Bengt Håkansson till Helsingborgs Dagblad.

Realtid.se har sökt Christian von Koenigsegg för en kommentar till hur han anser att hans varumärke har påverkats av händelseutvecklingen (ring gärna om du läser det här, Christian).

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin