29 sep.
2026

Realtid

Klövern vinner tvist om skattetillägg

Sara Johansson

Advokaten och ombudet Börje Leidhammar vann tvisten mot Skatteverket åt Klövern.

Fastighetsbolaget Klövern meddelar i dag att Skatteverket har valt att inte överklaga Förvaltningsrättens beslut om att fria fastighetsbolaget från skattetillägg om

493 miljoner kronor.

Därmed är frågan om skattetillägget avslutad.

”Frågan om oriktig uppgift i det avdragsyrkande som lämnades in till Skatteverket 2003 avgjordes i mars 2012. Förvaltningsrätten valde att undanröja skattetillägget, då det var uppenbart oskäligt”, skriver Klövern i ett pressmeddelande.

Skatteverket kunde överklaga till kammarrätten fram till och med 13 maj, men har alltså valt att avstå.

Klöverns ombud under processen har varit Börje Leidhammar vid Wistrands advokatbyrå och Thomas Andersson vid Deloittes revisionsbyrå.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026