Realtid

Klart: Jan Björklund avgår

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 06 feb. 2019Publicerad: 06 feb. 2019

UPPDATERAD Jan Björklund avgår som partiledare för Liberalerna. Han meddelade sitt beslut vid en pressträff under onsdagseftermiddagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter 12 år som partiledare har Jan Björklund idag meddelat att han inte ställer upp för omval vid partiets landsmöte i höst. Han gav sitt beslut till valberedningen redan innan jul. Jan Björklund stannar kvar tills dess att en ny partiledare har tillträtt. Det är inte klart vem som ska efterträda honom.

– Det hade tytt på bristande omdöme att välja om mig. Det behövs ett skifte med jämna mellanrum, säger Jan Björklund.

Enligt Jan Björklund kommer beslutet att avgå inte att påverka uppgörelsen med S och Mp.

– Samarbetet är större än en enskild person. Partiets högsta beslutande organ har fastställt detta. Min bedömning är att januariavtalet ligger fast. Det finns ett brett stöd för det. Min bedömning är att avtalet kommer att fullföljas oavsett vem som blir partiledare, säger Jan Björklund.

Han har många gånger sagt att EU-valet är det viktigaste sedan Sverige gick med. Nu ska valrörelsen snart starta, valdagen är den 26 maj.

– Vi kommer att satsa fullt ut på EU-valet. Vi är det parti som vill fördjupa samarbetet mest. Jag kommer lägga full kraft på EU-valet.

Uppgifterna om att Jan Björklund skulle avgå dök upp i förhand under onsdagen både hos Dagens Industri och Dagens Nyheter, men dementerades av Liberalernas gruppledare Christer Nylander.

Informationen publicerades på Liberalernas hemsida, som det ser ut av misstag. Inlägget togs kort efter att de lagts ut bort igen från sajten.

ANNONS

Så sent som i helgen krävde ordförande och vice ordförande i Liberalerna i Sigtuna kommun att Jan Björklund och hela partistyrelsen ska ställa sina platser till förfogande. I en debattartikel tog kommuntopparna kraftigt avstånd från det stöd som Liberalerna gett till den S-ledda regeringen i och med januariöverenskommelsen.

Jan Björklund har varit riksdagsledamot sedan 2006 och partiledare för Folkpartiet och sedermera Liberalerna sedan 2007.

Om en dryg månad håller Liberalerna riksmöte i Västerås då partiföreträdare för hela landet samlas under en helg för konferens.

Redan innan förhandlingarna om en ny skattereform har påbörjats gav Jan Björklund i morse besked om att han inte vill återinföra förmögenhetsskatten eller arvs- och gåvoskatten.

– Förmögenhetsskatten var väldigt skadlig för Sverige, den ska inte återinföras. Arvsskatten var också skadlig, familjer var tvungna att sälja sina småföretag när det skulle ske ett generationsskifte, för att ha råd att betala arvsskatten, sade Björklund till Ekot i morse.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS