21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Klart bättre än förväntningarna

administrator

administrator

Scania redovisar en vinst före skatt på 383 miljoner kronor för årets tredje kvartal – en kraftig minskning gentemot fjolåret, men mångdubbelt mer än prognoserna.

Vinsten kan visserligen jämföras med vinsten på 2,5 miljarder kronor under samma kvartal i fjol och är i det perspektivet blygsam, men förväntningsgenomsnitten landade enligt TT på blott 54 miljoner, och enligt SME Direkt på 15,7 miljoner.

Omsättningen föll från 20.434 miljoner kronor till 13.426 miljoner kronor; något mer än vad analytikerna hade förväntat sig: genomsnittet låg på 13,624 miljarder, enligt SME Direkt.

Därmed kan befaras att det hyfsade resultatet är ett resultat av besparingar, besparingar som inte kan stå för några långsiktiga vinster. Dock: även omsättningen är på väg att repa sig enligt vad Scania meddelar: nedgången av efterfrågan på lastbilar i västra Europa har planat ut, och på tillväxtmarknaderna i Latinamerika, framför allt Brasilien, och i Asien – bland annt i gruvsegmentet – håller sig efterfrågan uppe någorlunda väl.

Orderingången på lastbilar ökade med 30 procent jämfört med andra kvartalet 2009, och föll med beskedliga 9 procent jämfört med det tredje kvartalet i fjol, dvs innan finanskrisen hade blommat ut. Jämfört med andra kvartalet i år ökade orderingången i både Europa och Latinamerika (till sammanlagt ca 7.500 lastbilar), men sjönk i Asien från 1.263 till 945 bilar.

TT/Realtid.se

Senaste lediga jobben