Fick datorerna beslagtagna. Andra skickas till läger.
Kinas polis punktmarkerar aktivist


Feng Zhenghu hade lovat att publicera ett manifest för mänskliga rättigheter lagom till invigningen av världsutställningen i Shanghai på fredag.
Då kom polisen. De tog fyra datorer i beslag, berättar Feng Zhenghu i en intervju med nyhetsbyrån AP i sin lägenhet på femte våningen i ett hus i stadens norra förorter under onsdagen.
Intervjun avbryts av civilklädd polis som begär id-handlingar. Men Feng Zhenghu är fri att komma och gå som han vill. Det gäller inte alla.
Sex personer har skickats till arbetsläger för att inför världsutställningen ha försökt rikta uppmärksamhet mot missförhållanden.
Det uppger organisationen Chinese Human Rights Defenders i Hongkong.
Feng Zhenghu kom tillbaka till Kina den 12 februari efter att ha väntat i tre månader på en flygplats.
De kinesiska immigrationsmyndigheterna ville låta honom komma hem eftersom har kritiserat lokala myndigheter och visat stöd för studentprotester.
Delar av Feng Zhenghus manifest har publicerats av gruppen Human Rights in China i New York.
Det handlar om yttrandefrihet, tryckfrihet och rätten att använda internet – rättigheter som enligt Feng Zhenghu redan finns garanterade i Kinas lagar.
– Allt jag begär är att de ska följa sina egna regler, säger han till AP.





