"Vi ser inte klädimporten från Kina som ett problem. Det är tvärtom något som är bra för konsumenter och företag", säger handelsminister Sten Tolgfors (m).
"Kinaimporten inget problem"

Frankrike vill fortsätta att begränsa importen av kinesiska kläder till EU.
Men övriga EU-länder säger blankt nej till att förlänga textilkvoterna nästa år.
– Vi ser inte importen från Kina som ett problem. Det är tvärtom något som är bra för konsumenter och företag, säger handelsminister Sten Tolgfors (m).
På ett möte med EU:s 27 handelsministrar i Bryssel försökte Frankrike att få stöd för en förlängning av EU:s kvotsystem för kläder och andra textilier från Kina.
Kvoterna infördes 2005 som en reaktion på att billiga kinesiska kläder vällde in över EU:s gränser när dåvarande importkvoter försvann. EU-länder med stor textilindustri ville skydda inhemska jobb. Eftersom kvoterna infördes retroaktivt byggdes stora klädberg upp i EU:s hamnar.
Istället för att förlänga kvotsystemet kommer EU-länderna nu noga övervaka hur importen utvecklas.
– Det var ett sätt att tillmötesgå de länder som oroar sig. Men det är en mycket mildare form än kvoter, säger Tolgfors, som inte är orolig för att övervakningssystemet senare ska ge nytt bränsle för dem som vill ha nya importkvoter.
Handelsministrarna gav också sitt stöd till EU:s handelskommissionär Peter Mandelson i de fortsatta förhandlingarna om ett nytt handelsavtal i världshandelsorganisationen WTO.
De sex år långa förhandlingarna stöter ideligen på nya motgångar, senast i juni då förberedande förhandlingar bröt ihop. De största konflikterna kretsar kring EU:s och USA:s jordbrukstullar och generösa jordbruksstöd, men det handlar också om att Indien, Brasilien och andra utvecklingsländer inte vill ge västländerna fritt spelrum på sina marknader för industrivaror.
I förra veckan kom nya förhandlingsunderlag från WTO-kontoret i Genève, och det verkar hittills som de flesta inblandade tycker att de är något att arbeta vidare med.





