Realtid

Kina - ny marknad för privatdetektiver

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 mars 2006Publicerad: 20 mars 2006

<pufftextlänk>Det är inte alla västerländska företag som ondgör sig över korruptionen i Kina. </pufftextlänk>Flera privatdetektivbyråer har etablerat sig i Kina för att avslöja mutor, industrispionage och piratkopiering. Landet anses nu vara världens mest expansiva marknad för deckare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fortress Global från New York har bara verkat i Kina i två år, men landet utgör redan 30 procent av deras utländska verksamhet. Detta rapporterar CNN.

– Allt fler amerikanska bolag söker sig till Kina och då vänder de sig till oss för att inte bli lurade av kinesiska konkurrenter eller samarbetspartners, säger vice vd Donald Leo till CNN.

Enligt Donald Leo finns det många sätt för företagen att bli lurad på pengar när de etablera sig på den kinesiska marknaden. Nyligen avslöjade Fortress ett kinesiskt företag som utgav sig för att vara en del av undersökningsföretaget Gallup medan de i själva verkat sysslade med industrispionage. Fortress infiltrerade bolaget, tog fotografier av deras lokaler samt intervjuade tidigare medarbetare. Informationen lämnade de över till de kinesiska myndigheterna som senare kunde stänga ned verksamheten.

En stor del av verksamheten går ut på att stoppa piratkopiering. Men enligt Donald Leo ligger många produkter i gråzonen.

– Det kan röra sig om ett kinesiskt företag som har licens för att producera ett visst antal produkter av en amerikansk vara. Då är det vanligt att det kinesiska bolaget gör några tusen extra enheter av varan och säljer dem på en lokal marknad. Produkterna är då inte piratkopior, men företaget har ändå brutit mot licensavtalet.

Kroll är världens största privatdetektivbyrå. Byrån har varit i Kina i hela tio år och har därmed byggt upp ett brett kontaktnät, vilket gett dem ett försprång gentemot konkurrenterna. Ett av Krolls huvuduppgifter är att undersöka korruptionsmisstankar i kinesiska bolag som planerar joint venture-samarbeten med utländska bolag.

Trots att Kroll verkat i Kina i tio år möts de fortfarande med misstänksamhet från de kinesiska myndigheterna.

– Vi försöker förklara att vi försöker öka transparensen hos bolagen. Myndigheterna har blivit öppnare efter att vi kunnat bevisa bedrägerier bland företagen, men det finns områden vi inte kan gå in på. Skulle vi börja undersöka militären skulle de stänga ned vår verksamhet omedelbart, säger Krolls vd John Auerbach till CNN.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS