Realtid

Kärnkraften allt hetare

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 juni 2007Publicerad: 11 juni 2007

Robert Norén på rekryteringsfirman Norén & Lindholm, söker nu ingenjörer till kärnkraften.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

"Många uppsidor för kronan" – trots världsläget

25 mars 2025

Sedan kärnkraftsomröstningen 1980, så har en karriär inom kärnkraft varit lika lockande som en tjänsteresa till Tjetjenien.

Men nu har branschen börjat rekrytera. Det senaste exemplet är en annons där Norén och Lindholm söker tio kärnkrafttekniker till Westinghouse i Västerås.

Har kärnkraften plötsligt blivit het igen?

– Jag skulle vilja säga att det drog iväg för ett år sedan. Branschen har väldigt mycket jobb just nu. Det handlar om uppgraderingar av de svenska och finska kärnkraftverken. Sen är det också många som går i pension under de närmaste åren.

Får ni några sökande till annonsen?

– Ja, det finns en uppmärksamhet på kärnkraftsbranschen just nu. Men det är inte lätt att få tag på erfaret folk.

Idag finns inte någon komplett civilingenjörsutbildning inom kärnkraft. Klagar branschen på det?

– Nej. Det verkar vara generell akademisk kompetens som företagen i kärnkraftsbranschen efterfrågar. Men ämnen som fysik och de 10-poängskurser som finns i kärnkraftsteknik är givetvis meriterande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS