08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Kan göra mer i Sverige

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 mars 2013Publicerad: 20 mars 2013

Norska Herkules Capital sneglar mot den svenska västkusten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Espresso House är en av Herkules senaste investeringar och också en av de få som företaget gjort i Sverige. Men det kan bli mer. Herkules grundare Gert Munthe spanar efter unika objekt i det östra grannlandet.

– Det ska vara ett speciellt skäl som gör att vi väljer att gå in i Sverige. På den svenska västkusten finns det exempelvis en del spännande verkstadsindustrier som är inriktade på olja och offshore, men vi har inte köpt något än, säger Gert Munthe i en intervju med Realtids Industrirapport.

Fjolåret avslutades annars med en rad exits, där Ratos och Sjätte AP-fondens köp av Aibel fick mest uppmärksamhet i Sverige. Herkules kunde också slutsummera fondens bästa affär hittills, investeringen i Pronova Biopharma. Tyska Basf lade ett publikt bud på bolaget i slutet på 2012.

– Det har varit en otroligt bra resa, det är nog en sådan som man bara får uppleva en av under sin livstid. Vi gör mer inom hälsosektorn, men vi räknar inte med att det ska dyka upp så väldigt många fler bolag som ger 18 gånger pengarna, säger Gert Munthe.

Läs hela intervjun i senaste numret av Industrirapport, beställ ditt eget exemplar här.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS