09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Julklapp till bilisterna

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 dec. 2006Publicerad: 22 dec. 2006

Bilägarna får en liten julklapp som får öppnas redan före julafton. De stora bensinbolagen sänker priset med 10 öre.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De ledande svenska bensinbolagen sänkte på fredagen sina riktpriser på 95-oktanig bensin med 10 öre till 10:69 kronor per liter. Riktpriset för diesel och etanol ändrades inte.

– Det har inte varit några stora förändringar under den senaste tiden på de marknader som styr bensinpriset. Men alla parametrar har pekat åt samma håll, menar Tomas Nilson, presschef på Motormännens Riksförbund.

Råoljepriset har sjunkit med en dollar per fat sedan den senaste bensinprisförändringen. Dollarkursen har sjunkit med 10 öre och världsmarknadspriset på bensin har gått ned med ungefär 20 dollar per ton.

– Det är en liten nedgång på alla variablerna, säger Nilson.

Den hittills högsta nivån på bensinpriset nåddes den 18 juli när de stora svenska bensinkedjornas riktpriser låg på 12:89 kronor per liter.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS