Realtid

Johan Dyrefors får ny kritik från FI

Sara Johansson
Uppdaterad: 05 apr. 2011Publicerad: 05 apr. 2011

FI menar att HQ Banks revisor Johan Dyrefors lämnat "ett antal felaktiga och vilseledande uttalanden."

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Revisorn Johan Dyrefors som är en av dem som ställs som ansvarig för HQ Banks krasch har från sagt sig sitt ansvar.

I ett färskt yttrande fördömer myndigheten Johan Dyrefors försvar och menar att han har lämnat ”ett antal felaktiga och vilseledande uttalanden.”

Finansinspektionen pekar framförallt på ”Dyrefors beskrivning av HQ Banks metod för att härleda volatilitet inte alls överensstämmer men vad som tillämpats i praktiken. Den metod som använts för att kontrollera och justera volatiliteter har inte varit fastställd av banken”.

FI menar även på att årsredovisningen för 2009 inte gav en rättvis bild av bankens ställning och resultat. ”Detta beror framför allt på den kraftigt övervärderade tradingfortföljen och den beskrivning av de risker som förelegat i tradingverksamheten”.

Enligt Dyrefors uppgifter gav årsredovisningen ”en rättvisande och tydlig bild av tradingverksamheten när det gäller risker, osäkerhetsfaktorer…”

Men enligt FI har HQ Bank varit otydliga i informationen om riskerna med portföljen.

”Inte ens en person med expert-kunskaper inom tradingverksamhet ha kunnat förstå riskerna i tradingportföljen utifrån den information som lämnats i tilläggsupplysningarna avseende risker”.

Finansinspektionen pekar även på att det fanns ett antal omständigheter som Dyrefors, enligt myndighetens utredning, känt till utan att informera styrelsen och Finansinspektionen. Ett av exemplen är DAX-optioner med förfall i juni 2010 som uppmättes till 145 miljoner kronor den 31 december 2009. Beloppet är enligt finansinspektionen ”högst väsentligt både i jämförelse med resultatet och med bolagets kapitalbas”.

ANNONS

Johan Dyrefors menar att bankkraschen inte alls berodde på bristande granskning av den omstridda tradingportföljen. Anledningen till kraschen var istället att bankens styrelse och ledning valde att ta nya positioner förra våren. Han anser att det fanns stora möjligheter att lyckas med strategin att avveckla tradingportöljen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS