22 apr.
2026

Realtid

Jobbtillfällena ökar i USA

Realtid.se

300.000. Så mycket ökade antalet jobb i USA med under september månad.

Enligt Wall Street Journal är detta ett tecken på en återhämtning på marknaden.

Men samtidigt har USA:s jobbtillväxt har inte varit så långsam sedan den stora depressionen 1929 och åtta miljoner jobb försvann under den senaste lågkonjunkturen. Efter ett års stabil tillväxt är fortfarande sex miljoner jobb försvunna, enligt Wall Street Journal.

Bureau of Labor Statistics redovisade under tisdagen att det fanns mer än 3,4 miljoner jobböppningar vid slutet av september, vilket var en uppgång med 300.000 jämfört med augusti.

Så sent som under förra månaden skapade den amerikanska ekonomin 80.000 jobb utöver de 158.000 jobb som tillfördes under september månad. Detta innebär att arbetslösheten minskade från 9,1 procent under augusti månad till 9,0 procent under september månad.

Ett av de företag som verkligen plockar in mycket folk är transportjätten United Parcel Service, UPS, vilka under måndagen meddelade att man ska tillsätta 55.000 säsongsanställda för att hantera ökade volymer i samband med ledigheterna.

Men samtidigt förblir den stora arbetslösheten en utmaning för den amerikanska ekonomin.

Så sent som under den förra veckan räknade den amerikanska Centralbanken, FED, med att arbetslösheten hamnar nära eller över 8-procentsspärren fram till och med 2013, enligt Wall Street Journal.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin