21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Jobbskatteavdraget når inte syftet

administrator

administrator

Svenskarna har dålig kännedom om jobbskatteavdraget.

Därför finns det en risk för att avdraget inte får den effekt som regeringen räknat med, enligt en granskning från Riksrevisionen.

Syftet med jobbskatteavdraget är bland annat att öka incitamenten att jobba, det vill säga få arbetslösa i jobb. Men granskningen visar att just de med svag förankring på arbetsmarknaden har dålig kännedom om avdraget. Därför riskerar reformen inte få den effekt som regeringen önskar.

”Beräkningarna visar att jobbskatteavdraget kan förväntas få en positiv effekt på arbetskraftsutbudet. Men regeringen bör säkerställa att allmänheten får en bättre kännedom om jobbskatteavdraget. Det är en förutsättning för att nå de förväntade effekterna”, skriver riksrevisor Claes Norgren i ett pressmeddelande.

Senaste lediga jobben