<pufftextlänk>Tele 2 är på väg att köpa den ryska operatören SMARTS och operatörsverksamheter inom MCT, enligt rysk press. </pufftextlänk>Om köpen går igenom får Tele 2 runt 8 miljoner abonnenter i landet och blir därmed den fjärde största mobiloperatören på den ryska marknaden. Än så länge vill Tele 2 inte kommentera affären.
Jarnheimer gör rysk miljardaffär


Mest läst i kategorin

Ryssland domineras av inhemska mobiloperatörer, men nu ser det ut som Tele 2 tonar upp som en viktig utmanare i landet. Enligt rysk press har företaget nämligen skrivit en avsiktsförklaring med aktieägare i ZAO SMARTS, som är den sjätte största mobiloperatören i Ryssland. Totalt har operatören 3,2 miljoner abonnenter. Enligt en anonym källa kan affären vara värd drygt 5 miljarder kronor.
I dag äger vd:n Gennady Kiryushin, hans barn Yulia och Konstantin och the Marshall Telecom Investments Co som Gennady Kiryushin är engagerad i, runt 80 procent av SMARTS aktier. Boris Skvortsov som är styrelseordförande i företaget äger 15 procent av aktierna.
Enligt rysk press nöjer sig inte Tele 2 med att bara köpa SMARTS. En anställd på SMARTS som talat med den ryska tidningen Kommersant menar att Tele 2 även planerar att köpa verksamheter i MCT.
MCT äger fyra regionala operatörer Arkhangelsk Mobile Networks, Novgorod Telecommunications, Parma Mobile och Murmansk Mobile Network. Tillsammans har företagen en årlig omsättning på strax under 146 miljoner kronor per år. I slutet av maj hade de tillsammans 260.000 abonnenter.
MCT har bekräftat för rysk press att de söker en köpare för sina mobiltelefonverksamheter, men samtidigt nekade företaget till att de just nu förhandlade med någon intressent.
Malin Sparf Rydberg, informationschef på Tele 2 vill inte heller kommentera rykterna.
– Vi finns i Ryssland redan i dag och Ryssland är en viktig marknad som vi är intresserad av. Men vi kan inte kommentera några rykten som finns om oss där, säger hon till Realtid.se
I och med köpet blir Ryssland Tele2 näst viktigaste marknad. Under 2005 omsatte Tele 2:s ryska verksamhet runt 140 miljoner dollar samtidigt som Tele 2 globalt omsatte runt 6,8 miljarder dollar. Nyligen köpte Tele 2 en minoritetsandel i Siberian Cellular Communications ryska del i regionen Omsk. Tele 2 ökade sin andel från 70 procent till 100 procent.
Men det finns en del orosmoln. Enligt Kommersant kan affären försenas eftersom en skiljedomstol i Samara och St. Petersburg har fryst all handel i SMARTS aktier. Anledningen till det är en konflikt mellan minoritetsägaren Sigma Capital Partners och andra aktieägare i SMARTS. Som det ser ut nu har de båda parterna enats och Sigma kommer att få kring 220 miljoner kronor för 0,1 procent av aktierna i SMART.
Om köpet går igenom kommer Tele 2, MCT och SMARTS tillsammans bli den fjärde största mobiloperatören på den ryska marknaden, med en omsättning på runt 380 miljoner dollar och 8 miljoner abonnenter. Det kan jämföras med de tre största operatörerna i Ryssland, MTS, Vimpelcom och Megafon som tillsammans har 118 miljoner abonnenter.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




