07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Japan startar antipiratgrupp

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 juni 2006Publicerad: 02 juni 2006

Sent om sider tar japanerna krafttag mot piraterna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den japanska kustbevakningen har länge haft stora problem med pirater som besvärar japanska skepp. Nu har de fått resurser att på allvar få bukt med problemet.

Kustbevakningen ska rekrytera en grupp experter på antipiratfrågor. De ska samla information från farliga områden, analysera data och analysera hur kustbevakningen ska kunna komma med motattacker. Informationen kommer även att delas ut till de bolag och skepp som påverkas av piraternas härjningar.

Mellan 280 och 470 piratattacker har rapporterats i världen de senaste åren. Hälften har varit i eller i närheten av japanskt territorium.

Den mest berömda piratattacken var när företaget Kit-Kyushus bogserbåt Idaten stormades i mars förra året. Då togs kaptenen och två ur besättningen i gisslan av piraterna.

I januari nästa år väntas antipiratgruppen komma igång med sin verksamhet.

Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS