17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Iran kan ha atomvapen 2012

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 juni 2010Publicerad: 28 juni 2010

Iran har tillräckligt mycket låganrikat uran till två kärnladdningar, och landet skulle kunna ha dem klara till 2012.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Detta uppger CIA-chefen Leon Panetta.

Hans uppgifter oroar, säger Rysslands president Dmitrij Medvedev.

Teheran behöver ytterligare ett år på sig att upparbeta uranet till kärnvapenkvalitet, sade CIA-chefen Leon Panetta till tv-stationen ABC:s program This Week på söndagen.

– Där pågår en debatt nu om huruvida de bör tillverka en bomb. Men de har helt klart utvecklat sin kärnkapacitet och det väcker oro, sade Panetta.

CIA:s uppgifter är bekymmersamma, kommenterade Rysslands president Dmitrij Medvedev och kritiserade iranierna för hemlighetsmakeri.

– Uppgiften måste kontrolleras men sådant är alltid oroande, särskilt som omvärlden konstaterat att det iranska kärnenergiprogrammet inte är öppet.

– Om detta bevisas blir läget ännu mer spänt.

Medvedev sade att Ryssland kan behöva ompröva sin ståndpunkt i ärendet.

ANNONS

Ryssland är av tradition Irans allierade men Medvedev har offentligt uttryckt ökad oro över Teherans kärnenergiprogram.

Västländerna, främst Israel och USA, tror sedan länge att Iran utvecklar ett atomvapen under täckmantel av sitt kärnenergiprogram. FN:s säkerhetsråd har i resolutioner krävt att Iran ska upphöra med sin upparbetning av uran, något som Iran hittills trotsat.

Häromdagen beslöt USA-kongressen om nya sanktioner mot regimen i Teheran.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS