Apple försöker att tysta ner en familj där dotterns Ipod exploderade.
Ipod exploderade – kunder tystas

Förra månaden kastade Ken Stanborough, 47, från Liverpool ifrån sig hans 11-åriga dotter Ellies musikspelare Ipod Touch.
– Jag kände att den blev allt varmare i min hand, och anade rök, säger han till The Times.
Den bombliknande musikspelaren kastades därför ut genom bakdörren. En halv minut senare hördes ett pop, rök uppstod och Ipoden flög upp tre meter upp i luften.
Stanborough kontaktade Apple och Argos där han hade köpt musikspelaren för 162 pund, motsvarande 1.900 kronor.
Efter att ha blivit runtskickad till olika avdelningar, kontaktade han en chef för Apple och fick därefter ett brev hemskickat till sig där bolaget avsade sig ansvar för händelsen men likväl erbjöd honom pengarna tillbaka.
Men för att få dessa ville Apple att familjen Stanborough skulle gå med på en sekretessbelagd uppgörelse och aldrig någonsin yppa något om händelsen. Stanborough fann detta störande.
– Tänk om vi, av misstag, råkade säga någonting, oavsett vad de skulle de stämma oss. Det skulle ju vara förfärligt.
Han ansåg att uppgörelsen var lika med ett livslångt straff för hela familjen och vägrade att underteckna brevet.
– Vi begärde inte ersättning utan ville bara ha våra pengar tillbaka, säger han till The Times som berättar att Apple försökt att tysta fler kunder som råkat ut för att Ipoden började ryka, brinna och bränt sina ägare.
Därtill, uppger tidningen, har flera bloggare rapporterat om Ipod-explosioner som vanligtvis gäller äldre versioner av den digitala musikspelaren.
Dessutom har Japans regering varnat för att viss brandrisk förelåg hos Ipod Nano.
Detta efter rapportering om 14 fall där spelare hade börjar brinna och två personer drabbats av brännskador.
När det gäller familjen Stanborough har Apple inte hunnit att undersöka den rökskadade Ipoden och precis som Argsos vill de inte kommentera händelsen.




