På söndag går startskottet för nya tv-serien Innovatörerna på TV8.
Innovatörer tar plats i tv-rutan

Mest läst i kategorin
Det är Ingenjörsförbundets satsning för att höja den kreativa temperaturen och utveckla innovationsförmågan på svenska arbetsplatser.
Under programserien ska Innovatörerna hjälpa sex företag att lösa sina problem.
– De är spända inför att vi ska komma och det blir spännande att se hur det går, säger producenten Anna Lindsjöö Ersöz, som tror att många kommer att känna igen sig i serien.
Redan har programmet skapat ett antal nya patent med potential att bli nya framtidsprodukter.
Programledare är kreativitetsdoktorn Hans Björkman som vet hur man försätter folk i kreativitet och Kaj Mickos, med många patent och vana att starta företag.
– Det är en djupt mänsklig egenskap att förbättra. Och nya tider kräver nya uppfinningar. Så kommer det alltid att vara, människor är kreativa och vill hitta lösningar på sina problem och förbättra sin tillvaro, säger Kaj Mickos.
Han anser att alla kan producera bra idéer och bidra till utvecklingen. En ny funktion i mobiltelefonen är inte mer värd än en förbättrad golvmopp. Det är användbarhet och nyttan som betyder mycket.
Kaj Mickos menar att hans och Hans Björkmans roller skiljer sig åt.
– Jag kommer från det praktiska handhavandet medan Hans är mer forskningsinriktad och är bra på det teoretiska kring arbetet. Så vi kompletterar varandra bra och har en gemensam grundsyn.
På söndag befinner sig programledarna på väveriet F.O.V. Fabrics i tekoindustrins högborg Borås. De anställda på företaget har flera goda idéer. En handlar om elektriskt ledande väv som skulle kunna användas för golvvärme. De testar också tyg med sensorer och larm.