Realtid

Inget samgående för Telia och Telenor

Realtid.se
Uppdaterad: 11 sep. 2015Publicerad: 11 sep. 2015

För hård konkurrensprövning sätter käppar i hjulet för danskt samgående.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Fastighetsbolagen som lyser upp börsen

12 feb. 2025

TeliaSonera och Telenor avbryter samgåendet av sina verksamheter i Danmark.

Men konkurrensprövningen blev för tuff och parterna kunde inte få ett godkännande av EU-kommissionen för den föreslagna fusionen. En överenskommelse träffades parterna emellan i december och bolagens mål var att skapa en mobiloperatör med bättre möjligheter att öka investeringar i nät och teknik.

– Vi har från start varit starka förespråkare av behovet att öka investeringsnivån i Danmark. Så som vi ser det skulle en aktör med storlek och möjlighet att konkurrera och investera ha säkerställt att kunder och företag fått bättre kvalitet, hastighet och täckning, säger Robert Andersson, executive vice president och chef för region Europa i TeliaSonera.

Telenor och TeliaSonera siktade på att bilda ett nytt bolag i Danmark där de skulle äga hälften var. Tillsammans har telekombolagen en marknadsandel på drygt 40 procent.

EU-kommissionen har utrett den planerade affären och uttryckte oro över att de danska konsumenterna ställning skulle försvagas på grund av minskad konkurrens. Då agerade bolagen ”resolut för att tillvarata båda bolagens intressen” och avbröt planerna, uppger Kjell Morten Johnsen, Telenors Europa-chef.

– TeliaSonera och Telenor kommer fortsätta att konkurrera och leverera produkter och tjänster på den danska marknaden genom våra respektive ursprungliga och fullt fungerande danska verksamheter, säger han.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS