05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Indutrade förvärvar Sunflower

Realtid.se
Uppdaterad: 19 jan. 2017Publicerad: 19 jan. 2017

Indutrade förvärvar samtliga aktier i brittisk tillverkare av sjukvårdsutrustning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Indutrade meddelar i dag att bolaget förvärvar samtliga aktier i brittiska Sunflower Medical, med en årsomsättning om cirka 4,5 miljoner brittiska pund.

Medical är en tillverkare av sjukvårdsutrustning. Bolagets produktportfölj sträcker sig från medicindoseringsskåp till specialutrustning för undersökningsrum. Kunderna är i huvudsak läkarmottagningar, vårdcentraler och sjukhus.

Tillträde sker idag och Sunflower Medical ska ingå i Indutrades affärsområde Special Products.

Förvärvet bedöms ha en marginellt positiv påverkan på Indutrades resultat per aktie, enligt pressmeddelandet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS