04 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Industrifonden in i i Athera Biotechnologies

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 dec. 2015Publicerad: 04 dec. 2015

Investerar 11 miljoner.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Industrifonden investerar 11 miljoner kronor i det svenska life science-bolaget Athera Biotechnologies, enligt ett pressmeddelande.

Athera Biotechnologies AB är ett privatägt läkemedelsutvecklingsföretag inriktat på utveckling av antikroppsterapi mot hjärt-kärlsjukdomar.

Industrifonden deltar i den finansieringsrunda om 24 miljoner kronor som leds av Industrifonden tillsammans med Östersjöstiftelsen och Linc Invest.

Kapitalet ska finansiera fortsatt klinisk utveckling av Atheras huvudprojekt PC-mAb som för närvarande genomgår kliniska FAS I-studier.

”PC-mAb utvecklas för att möta behovet av förbättrad prevention i samband med revaskularisering för patienter med allvarlig perifer kärlsjukdom, genom att minska risken för efterföljande komplikationer och återfall i hjärt-kärlsjukdomar”, framgår det avv pressmeddelandet.

Dr. Jonas Brambeck, investeringsansvarig på Industrifonden, ska ingå i styrelsen.

– Det här blir början på en spännande period för Athera där vi säkrar den finansiering som krävs för att avsluta de pågående FAS I-studierna och förbereda för de kommande FAS II-studierna med vår fullt humana monoklonala antikropp PC-mAb”, säger Atheras vd Carina Schmidt, i en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS